Warto wiedzieć

Jak oduczyć kota drapania?

Drapanie stanowi normalną, wrodzoną potrzebę kota i pełni wiele istotnych zadań.

W opuszkach kocich łap znajdują się gruczoły zapachowe. Koty poprzez drapanie różnych powierzchni znaczą swój teren i w ten sposób komunikują się między sobą. Zapewnia im to bezkonfliktowe życie na terytorium zamieszkiwanym wspólnie z wieloma kotami.

Drapiąc, kot wbrew powszechnej opinii ani nie ściera, ani nie ostrzy swoich pazurów. Owszem, usuwa martwą okrywę pazura, ale przede wszystkim rozciąga mięśnie i ścięgna, utrzymując w ten sposób sprawne ciało.

Jeżeli Twój kot widząc Cię biegnie do kanapy i zaczyna ją drapać, pamiętaj, że nie robi tego "złośliwie". Wprost przeciwnie - okazuje w ten sposób swoje podekscytowanie i radość na Twój widok.

Drapanie służy zatem także do wyrażania szerokiego wachlarze kocich emocji: od radości i ekscytacji po złość czy frustrację.

Dlaczego jednak Twój kot z takim upodobaniem drapie meble?

Meble nie stanowią dla kota żadnej atrakcji. To oczywiste, że wolałby drapać powierzchnie zbliżone do naturalnych, ale mało stabilny lub zbyt mały drapak nie nadają się do tego ani trochę...

Jak poradzić sobie z kocim drapaniem mebli?

Zanim zaczniesz krzyczeć na kota lub stosować środki odstraszające, zastanów się, czy Twój pupil ma jakąkolwiek alternatywę?

Na rynku istnieje bardzo duży wybór różnorodnych drapaków. Pamiętaj, aby wybierając drapak kierować się gustem kota, a nie własnym.

Priorytetem dla kota nie jest kolor drapaka, ale jego stabilność oraz wielkość. Drapak musi być na tyle duży, aby kot mógł swobodnie rozciągnąć swoje ciało opierając się na nim przednimi łapami. Materiał, z którego drapak jest wykonany oraz atrakcyjne położenie to także istotne elementy. Jeżeli postawisz drapak w miejscu, z którego kot będzie mógł obserwować otoczenie, czując się przy tym bezpiecznie na pewno chętnie będzie spędzał na nim czas.

Z doświadczenia wiem, że lepiej zainwestować w solidny drapak niż kupować co kilka miesięcy jego namiastkę. Sklepy internetowe posiadają w swojej ofercie mnóstwo różnych drapaków. Osobiście polecam drapaki firmy Rufi (www.drapaki.pl), z których od wielu lat korzystają moje koty.

Bardzo dobrze sprawdzają się także drapaki wykonane własnoręcznie z pni drzew lub modne ostatnio drapaki z tektury falistej.

Obserwując własnego kota z pewnością zauważycie, jakie powierzchnie preferuje i pod tym katem należy wybrać drapak.

Jedno jest pewne: Kot MUSI drapać;-)